Uzaktan öğretim, öğrencinin okula gelme zorunluluğu olmadan, tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü, sesli ve interaktif olarak derslerin işlendiği, uzaktan fakat yüz-yüze üniversite eğitiminin verildiği çağdaş bir eğitim sistemidir.

AÇIK ÖĞRETİM NEDİR?
Açık Öğretim, alışılmış geleneksel örgün eğitim tarzından farklı olarak, kampüse gelme zorunluluğunun olmadığı, derslerin bilgisayar vasıtasıyla sanal ortamda işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar tekrar izleyebileceği eğitim sistemidir.

UZAKTAN ÖĞRETİM ve AÇIK ÖĞRETİM FARKI
Birçok öğrencinin kafasında oturtulamayan sorulardan biri de “Her iki eğitim de online olarak işleniyorsa peki ikisinin birbirinden farkı nedir?”
Uzaktan Öğretim ve Açık Öğretim eğitim sistemlerinin farklarını inceleyelim:
• Her ikisi de zamandan ve mekandan bağımsızdır.
• Uzaktan Öğretim eğitim sisteminde dersler canlı olarak işlenir, öğrenciler derse katılım gösterirler. Açık Öğretim sisteminde dersler pdf formatında sisteme yüklenir ve öğrenci video formatında canlı ders almaz
• Uzaktan Öğretimde derse devam ve katılım zorunluluğu bulunur, Açık Öğretimde devam ve katılım zorunluluğu yoktur.
• Uzaktan Öğretimde öğrenci, diğer öğrencilerle ve hocalarıyla ders esnasında yazışarak irtibat kurabilir; aynı şekilde öğretim elemanı öğrencileri derse dahil edebilir ve karşılıklı konuşma gerçekleştirebilir.
• Sınav sistemleri farklılık gösteren öğretimlerde Uzaktan Öğretim vize sınavları internet üzerinden online; final, bitirme ve telafi sınavları bağlı olduğu okulun kendi kampüsünde yüzyüze olarak gerçekleştirilir. Açık Öğretim sınavları ise öğrencinin bulunduğu şehirde OSYM’nin belirlediği merkezi okullarda gerçekleştirilir.
• Her ikisi de iş hayatında olan çalışan kişilerin öğrenimlerine devam edebilmesini sağlar.
• Her iki eğitim sistemi de fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlaması açısından avantaj sağlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir