ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU-UYGULAMALI İNGİLİZCE ÇEVİRMENLİK

Merhabalar, ben Zeynep Nazlı.  Sizlere mezun olduğum Şişli Meslek Yüksek Okulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik bölümünü tanıtacağım;
Şişli Meslek Yüksek Okulu Türkiyedeki en çok tercih edilen bağımsız bir üniversitedir. Yatay geçiş ile de çok fazla tercih edilen bir üniversitedir. 2 kampüsü vardır; birisi Maslak yerleşkesi diğeri Esentepe yerleşkesidir. Maslak yerleşkesi en büyük kampüsüdür.
Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik bölümüne başlamak için en az intermadiate seviye yani orta seviye bir ingilizcenizin olması gerek, yoksa ne hazırlık sınavında ne de bölüm derslerinde başarılı olursunuz. Bölüm 3 yıldan oluşmaktadır 1. yıl yabancı hocalar ile hazırlık dersleri alırsınız, diğer 2 yıl ise bölüme geçiş yapılmaktadır. Eğer Hazırlık sınavında 75 üzeri alırsanız hazırlıktan muaf olup direk bölüme başlarsınız.
Bölümde ilk yıl advance ingilizce, akademik yazma ve yabancı hocalar ile speaking dersleriniz olmaktadır. ikinci yıl ise uygulamalı yani alan derslerine geçiş yapılmaktadır bunlar: Hukuk çevirileri, Alt yazı ve dublaj çevirileri, Dış ticaret çevirileri gibi derslerdir.

Bölümde zorluk var mıdır?
Bu soruya şöyle cevap verebilirim her bölümde olduğu gibi çevirmenlik de basit bir bölüm, basit bir meslek değildir zorlukları vardır. Sadece dengelemeniz gereken 2 dil var biri türkçe biri ingilizcedir. Her iki kültür hakkında da bilgi sahibi olup türkçenizin de ingilizce kadar iyi olması gerekir.
Bu bölümün dezavantajı yoktur aksine birçok avantajı mevcuttur çünkü çeviri yapma becerileriniz günden güne artmakta olup ingilizce “Speaking” dersleriniz yabancı hocalar ile desteklendiği için konuşma avantajınız da yüksek olmaktadır.
Staj ve iş imkanları olarak tabiki bölümü başarı ile tamamlarken son yıl yaz ayında staj yapma zorunluluğumuz vardır. Bu stajımızı çeviri tercüme büroları veya çeviri alanını kapsayan yerlerde gerçekleştirebiliriz. Bu bölümün getirdiği iş imkanları ise ya çeviri tercüme bürolarında çalışmak ya da benim gibi kendi çeviri işinizi kurmak olabilir yani kısıtlı bir alanı yoktur.
Evet arkadaşlar anlattıklarım umarım sizler için yeterli olur sizde İngilizceyi seviyorsanız, kendinize güveniyorsanız bu bölümü tercih edebilirsiniz sağlıkla kalın.

ZEYNEP NAZLI

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir