İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-RADYO TELEVİZYON SİNEMA

Herkese Merhaba ben Ulaş, İstanbul Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema son sınıf öğrencisiyim. İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesini seçtim çünkü ben tercih yaptığım dönemde tercih yapmadan önce ciddi araştırmalar yaptım puanım birkaç üniversiteye daha tutuyordu fakat İstanbul Üniversitesini tercih etmemdeki sebep benim televizyona televizyonculuğa sinemaya ilgim olmasıydı. Bir üniversitenin bir fakültenin bana yeterli desteği verip veremeyeceğini bilmem gerekiyordu ve bu konuda birtakım araştırmalar yaptıktan sonra gördüm ki İstanbul Üniversitesinin iletişim Fakültesi öğrenciye sağladığı imkanlar dolayısıyla teoride öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı ile iletişim Fakültesi öğrencisi için diğer fakültelerde okuyan öğrencilere nazaran çok daha önemliydi pratik yapma imkanı. Haliyle İstanbul Üniversitesinde bu imkanın olduğunu gördüm kendi internet sitelerinden kendi Youtube sayfalarında kendi sosyal medya hesaplarından okulla alakalı bütün tanıtım organizasyonlarına baktım inceledim ve şunu farkettim gerçekten öğrenci ile çok yakın temasta ve bire bir ilgililer ve insanlar öğrencilerle ilgilenmekten özellikle akademisyenler öğrenci ile ilgilenmekten onlara dokunmaktan onlara yardımcı olmaktan hiçbir zaman kaçmıyorlar hiçbir zaman çekinmiyorlar ve kendini buna adamış akademisyenler var. Onun yanı sıra okulun imkanları çok çok fazla diğer üniversitelere nazaran. Okulun öğrenciye bu kadar imkan sağladığı bir noktada başka bir üniversitenin herhangi bir seçenek değildi benim için.

Sonrasında okulum bana ne kattı; bu fakülteye girdikten sonra bu geçirdiğim üç senede çok değerli kazanımlarım oldu. Bunlardan en önemlisi daha önce de bahsettiğim pratik yapma imkanı çünkü bu derslerde özellikle sinema ve televizyon bölümü derslerinde çok güzel şeyler öğreniyoruz teori konusunda kesinlikle bir numarayız diyebilirim. Teorik konusunda öğrendiklerimizi bizim bir yerde pratiğe dökmemiz gerekiyor ve İstanbul Üniversitesinin ben iletişim Fakültesi stüdyolarında üç senedir aktif olarak çalışıyorum. Okul Rektörlüğünde üç senedir basın bölümünde aktif olarak yer aldığım zamanlar oldu. İstanbul Üniversitesinde şunu görüyorsunuz iletişim Fakültesinde gerçekten henüz öğrenci iken sektörden insanların sizi okulda öğrendiklerinizi gelin burada uygulayın diye çağırması pek mümkün değil fakat en azından stüdyolarında ben şunu gördüm İstanbul Üniversitesinin: Sektördeki birçok stüdyolar hemen hemen birçok televizyon kanalıyla aynı imkanlara sahip hatta dışarıda bazı televizyon kanallarına gittiğimde şunu da gördüm; bizim üniversitemizin stüdyolarındaki ekip ve ekipmanlar birçok televizyon kanallarındaki ekip ve ekipmanlardan çok daha iyi düzeyde. Hal böyle olunca İstanbul Üniversitesinde çok ağır ciddi bir pratik yapma imkanı ve İletişim Fakültesinde hocalarla beraber çalışma imkanı buldum onlarla birlikte iş yapma imkanı buldum onlardan birşeyler öğrenme imkanı buldum. Aynı zamanda sadece stüdyolarda değil, okulumuzun uygulama birimlerinde gazetemizde ajansımızda radyomuzda birçok imkana sahip arkadaşlarımız var onlar kendilerini geliştirdiler yavaş yavaş okul devam ederken sektörden talep gelmeye başladı ya da sektöre kendilerini kabul ettirmeye başladılar. O yüzden bu çok kıymetli hocalarla bu kadar yakın temasta olup onlarla hem kariyerin adına bir şeyler öğrenmek teoride hem de bunları pratiğe dökebilmek çok büyük bir imkan, çok önemli bir şeydi. Ben o yüzden İstanbul Üniversitesinde kendime çok şey kattığımı düşünüyorum bu geçen üç senede.

Bu sene tercih yapacak öğrenciler neden İstanbul Üniversitesi iletişim Fakültesini seçmeliler?
İstanbul Üniversitesi iletişim Fakültesinde birçok üniversitenin size sağlamadığı imkanları göreceksiniz sağlayamadığı imkanları göreceksiniz, buna şahit olacaksınız. İstanbul Üniversitesinin iletişim Fakültesinde hocaların ne kadar ilgilendiğini, sizi ne kadar doğru yönlendirdiğini ve size bir şeyler katmak için ne kadar çabaladıklarını göreceksiniz. İstanbul Üniversitesinin uygulama birimlerinde kendinizi sektöre hazırlayacaksınız. Çok önemli deneyimler kazanacaksınız. İstanbul Üniversitesi çatısı altında olduğunuz için kendinizi çok farklı hissedeceksiniz çok daha kıymetli hissedeceksiniz. Sizin başarınıza saygı gösterildiğini sizin başarınıza çok daha uygun bir okul olduğunu farkedeceksiniz. Bu yüzden kesinlikle yeni arkadaşlarımızın da İstanbul Üniversitesi iletişim fakültesini ciddi bir şekilde araştırmaları ve tercih etmelerini öneriyorum.

ULAŞ KARACAOĞLU

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir