TRAKYA ÜNİVERSİTESİ-GRAFİK TASARIM

Merhaba ben Grafik Tasarım mezunu Yağmur. Trakya Üniversitesinin Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulunda okudum. Okulumuzdan bahsedecek olursam okulumuzun içerisinde fazlaca sınıflar mevcut. Sınıflar çok fazla kalabalık olmadığı için bu bize derslerde avantaj sağlıyor. Bilgisayar atölyeleri sayesinde bazı derslerimizi uygulamalı olarak görme imkanımız oluyor.

Grafik tasarım bölümünü okumak başta çizim yeteneğimiz olmak üzere hayal gücü ve bilgisayar kullanımını bilme gibi yetenekler isteyen bir bölümdür. Detaylarla uğraştıran bir meslek olduğu için yeteneklerinizin yanında azimli ve sabırlı olmamız da gerekiyor. İllüstrasyon dersleri sayesinde posterler yaptık. Grafik tasarım dersleri sayesinde davetiye, logo vb çalışmalar yaptık. Çizim dersleri ile el becerimizi ve hayal gücümüzü geliştirdik. Fotoğrafçılık dersleri ile doğru fotoğraf çekme tekniklerini farklı bakış açılarını öğrendik. Baskı teknikleri dersleri ile baskı yapmayı ve matbaa süreçleri hakkında bilgi edindik. Sanat tarihi dersi ile eski tarihteki heykel resim mimari hakkında bilgi edindik. Bilgisayar destekli tasarım derslerinde photoshop, illüstratör ve indesign programları hakkında ki bilgilerimizi genişlettik ve kullanımlarını öğrendik. Web tasarım dersleri ile web yazılım hakkında bilgi edinip kod yazma yazılım oluşturma site kurma gibi uygulamalı olarak dersler aldık. Bölümün zorlukları eğer el beceriniz yoksa çizim dersleri çoğunlukta olduğu için size çok zorluk yaratacaktır. Hayal gücünüz geniş ve el beceriniz çok iyiyse çiziminize de güveniyorsanız bu yetenekler size oldukça avantaj sağlayacaktır. Sanata yatkın bir yapınız yoksa bu size grafik tasarım bölümünde dezavantaj olarak geri dönüş yapacaktır.
Staj ve iş imkanlarından bahsedecek olursam; İkinci senenizde staj zorunluluğu mevcut fakat staj yerinizi kendi imkanlarınız ile buluyorsunuz. Yaz dönemi stajı olarak staj öğreniminizi tamamlıyorsunuz. İş imkanları günümüzde çok fazla. Reklam ajansları, ufak butik ajanslar, matbaalar vb. gibi birçok sektörde iş imkanı mevcut, fakat günümüzde mezun sayısı çok fazla olduğu için iş bulmak pek de kolay olmuyor.

YAĞMUR OVACIK

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir