BİLGİ ÜNİVERSİTESİ-MODA TASARIMI

Yerleşkesi İstanbul’da bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi 3 kampüse sahip;
Santral İstanbul: Haliç’in kıyısında olan bu kampüste İşletme Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu bulunuyor.
Dolapdere Kampüsü: Hukuk Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksek okulu bu kampüste.
Kuştepe Kampüsü: İngilizce Hazırlık Programı, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise burada.

Öğrenci Kulüpleri ve Etkinlikleri
Bilgi Üniversitesi’nde Fikir Kulüpleri, Akademik İçerikli Kulüpler, Spor ve Sanat İçerikli Kulüpler ve Sosyal Sorumluluk ve Hobi Kulüpleri kategorileri altında çalışan 100’e yakın öğrenci kulübü var. Üniversitemizde her yıl 1000’e yakın etkinlik düzenleniyor. Çeşitli konser ve konferanslara ev sahipliği yapan Bilgi Üniversitesi’nin her yıl Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen Mayfest’i ve Kışfest’i var.

Spor
Üniversite’nin Kuştepe kampüsünde basketbol, voleybol, hentbol, salon futbolu ve masa tenisi oynanabilecek ve fitness yapılabilecek alanlar var. Dolapdere Kampüsü’nde ise yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, basketbol sahası, dans salonu ve yoga salonundan yararlanabilirsin. Bunların dışında, masa tenisi, boks, voleybol, basketbol, yelken, hentbol,futbol, eskrim, kayak-snowboard, yüzme, atletizm, satranç, Amerikan futbolu gibi dallardaki spor takımlarına katılabilirsiniz.

Yurt
Yurtta kalmak istersen Santralistanbul Kampüsü’nün yakınında bulunan Konforist Kız Yurdu, Şişli’deki Bilgi Kız Öğrenci Yurdu, Kâğıthane’deki Bilgi Kız Öğrenci Yurdu, Gayrettepe’deki Bilgi Kız-Erkek Yurdu ya da Kuştepe Kampüsü’ne yakın olan Bilgi Erkek Öğrenci Yurdu’ndan birini tercih edebilirsin. Yıllık yurt ücretleri ise 3.000 TL ile 28.000 TL arasında değişiyor.

MODA TASARIM BÖLÜMÜ HAKKINDA

Moda Tasarım bölümümüz Kuştepe Kampüsü içerisinde yer alıyor. Bölüm, moda tarihinden tekstil teknolojisine, moda fotoğrafçılığından modada pazarlamaya kadar moda tasarımıyla ilgili her alanda bilgi sahibi olabileceğin zengin bir öğretim içeriğine sahip. Ayrıca dikiş, kalıp hazırlama, illüstrasyon gibi alanlarda pratik becerilerini ve yaratıcılığını geliştirebileceğin uygulamaya dayalı dersler yer alıyor. Her öğrenci programdan kendi koleksiyon portfolyosunu hazırlayarak mezun oluyor ve staj yaparak iş deneyimi kazanıyor.
Moda Tasarımı bölümünde farklı materyaller kullanıldığı için oldukça masraflı bir alan. Aynı zamanda sabır da gerektiren bir bölüm. Akademik kadrosu oldukça disiplinli ve özverili hocalarımızdan oluşuyor. Diğer okullara kıyasla akademik olarak daha zor olan bir okul ancak zorluğun beraberinde getirdiği bir başarı da söz konusu oluyor elbette.
Okul içerisinde bölümümüze özel içerisinde dikiş makinalarının bulunduğu bir atölye bulunuyor, içerisinde tam teçhizatlı tüm ürünler mevcut. Ancak hocalarımız yine de kendimize ait dikiş makinelerimiz ve materyallerimiz olmasını istiyor.
Mezun olduğunda konfeksiyon ve hazır giyim üretimi yapan şirketlerde, moda evlerine sipariş üretimi yapan firmalarda, giysi tasarımı yapan ve giysi kalıbı hazırlayarak örnek ürün geliştiren danışmanlık bürolarında moda tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

BUSE MERT

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir