İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-GAZETECİLİK

Ben, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü öğrencisiyim. Maalesef bu güzel fakültede ki son seneme girmiş bulunmaktayım. Eğer iletişim alanında ilerlemek istiyorsanız kesinlikle İstanbul Üniversitesi’ni tavsiye ediyorum. Geçirdiğim üç yıl boyunca olanakları ve eğitiminden son derece memnun kaldım. Hem akademik hem de sektörel anlamda tecrübe ve bilgi sahibi insanlardan eğitim almak ve tecrübelerinden faydalanmak eğitim hayatınız için çok büyük bir ayrıcalık. İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de çoğu eğitim branşında olduğu gibi iletişim alanında da ilk olma özelliğine sahip. Fakülte ilk olarak Gazetecilik Enstitüsü olarak eğitim vermeye başlamış yıllar içerisinde Halkla ilişkiler ve Radyo Televizyon Sinema eğitim programlarıda eklenerek fakülte statüsüne erişmiştir. Uzman ve donanımlı eğitim kadrosuyla 70 yıldır öğrenci yetiştirmektir. Fakültede üç bölüm var: Gazetecilik, Halkla ilişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema. İkinci senenizden itibaren dersler ortak olarak alınabiliyor, seçmeli derslerinizi diğer bölümlerden isteğinize göre seçebiliyorsunuz. İsteğe göre hazırlık okuma imkanınız da var. Dersler tamamen sizi mesleğe hazırlamaya yönelik, meslek hayatınızda yapacağınız yapmanız gereken ne varsa hepsini derslerde öğrenme olanağına sahipsiniz. Lakin bu fakültede her şey derste öğrendikleriniz değildir. İletişim fakültesindeki her bölüm sürekli ilgi göstermeniz ve emek vermenizi gerekmektedir. Bu alanda başarılı olmak için sürekli kendinizi bir önceki güne oranla geliştirmelisiniz. Bölüm dersler açısından zor değil lakin sürekli hareket halinde olmanız mezun olduğunuzda daha donanımlı olmanızı sağlar. Fakülte bünyesinde eğitim aldığınız bölümde öğrendiğiniz teorik bilgileri pratiğe dökebileceğiniz birimler bulunmaktadır. İletim Gazetesi, İÜ Webtv, Radyo İletim, Ajans İstanbul İletişim, birimlerinde hem kısmı zamanlı öğrenci programı kapsamında hem de gönüllü olarak çalışabilir hem sektöre hazırlanıp hem de öğrendiklerini pekiştirebilirsiniz. Fakültede tüm bölümlerde biri zorunlu biri isteğe bağlı olmak üzere iki adet staj var. İç staj zorunlu, seçtiğiniz birimde çalışıyorsunuz, örnek verecek olursak İletim Gazetesini seçtiyseniz haber yazıyorsunuz, radyoyu seçerseniz radyo programı yapıyorsunuz. Dış staj ise isteğe bağlı okul sigortanızı karşılıyor, iletişim sektörü çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu için birçok alanda staj imkanına sahipsiniz.

Fakülte hakkında kısaca bilgi verecek olursam, konum olarak çok kolay ulaşım sağlanacak bir yerde, Beyazıt kampüsünde, İstanbul’un her yerinden toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz bir yer. Eğer şehir dışından geliyorsanız, okulun yakın çevresi yurt bakımından birçok seçenek barındırıyor. Okul İstanbul’un merkezinde olduğu için ders dışındaki vakitlerinizi değerlendirmek için birçok seçeneğe sahipsiniz.

Üniversite okumak sadece okula gidip derslere girmek olarak algılanmamalı, hele ki sürekli insanlar ile iç içe olmanızı gerektiren bir bölümde eğitim görüyorsanız okulunuz ve okulunuzun çevresi size yetenekleriniz ve ilgi alanınıza uygun sosyal ortamları sunmalıdır. İstanbul’un birçok açıdan Türkiye’nin kalbi konumunda olması ve İstanbul Üniversitesi’nin de merkezi alanda yer alması sizlere birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. Hangi bölümü tercih ederseniz edin, okulunuzun sosyal açıdan sağladığı olanakları da göz önünde bulundurun böylece sadece akademik açıdan değil sosyal açıdan da donanım sahibi olursunuz.

Ayşe AKKUŞ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir