ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU-AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Merhaba ben Fadime, İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulunda Ağız ve Diş Sağlığı bölümü mezunuyum. Okul hakkında bilgi vermem gerekirse okulumuz gerek akademik açıdan gerek öğretim görevlileri açısından geniş kapsamlı bir eğitim kurumu. Verilen eğitimler uzman hocalar tarafından geniş kapsamlı bilgileriyle, yeterli bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Hocaların, yardımcı diğer bölümlerin bilgileriyle biz gençlerin tüm sorularına cevap almak mümkün. Bir çok imkan size sağlanıyor, örneğin aynı anda iki bölümü 2 yılda tamamlayabilirsiniz. Okul Maslak’ta bulunmakta, ulaşımı yeterli seviyede. Yemekhanedeki yemekleri orta düzey ve uygun. Sosyal olarak da gerekli geziler, konserler vs. yapılmaktadır.

-Ağız ve diş sağlığı bölümü 2 yıllık bir bölümdür.
-Diş hekiminden daha çok hastayla iletişime geçen bir meslektir.
-Hasta gelmeden tüm kayıtları düzenleyip randevuları kontrol etmeniz gerekir.
-Hastanın protez dişlerinin yapılıp kliniğe gelene kadar siz takip etmelisiniz.
-Hastadan önce ve sonra klinik odasının dezenfeksiyonunu yapmaktadır.
-İşlemden önce tüm aletleri doktorun kullanacağı şekilde hazırlamalısınız.
-Diş hekimi işlem sırasında dört el kuralına uymalısınız.
-Hastayla iletişimi iyi, sabırlı anlayışlı soğuk kanlı olmalısınız, kendi temizliğinize dikkat etmeniz gerekir.

Bölümde 2 yıl içerisinde Farmakoloji, Baş-Boyun Anatomisi, İlk Yardım, Dezenfeksiyon, Hekim Tekniker İletişimi, Ağız Hastalıkları, Genel Sağlık Bilgisi, Dental Radyoloji, Klinik Uygulama gibi dersler yer almaktadır.

Bölümün Zorluk-Avantaj ve Dezavantajları

Bölümde sabırlı anlayışlı uzun süren operasyonlara dayana bildiğiniz sürece zorlukları yok diyebilirim. Dersler bir müddet ağır ve ezbere dayalı olduğu için bir süre zor gelebilir ama düzenli çalıştığınız sürece üstünden kolaylıkla gelebilirsiniz.Eğer devlette çalışıyorsanız yorucu ama bol izinli ve maaşı iyi düzeyde olacaktır. Özel hastanelerde yada kliniklerde çalışırsanız daha rahat ve maaşı askeri düzeyde olacaktır.
Bir diğer söyleyeceğim şey ise klinik odasını siz dezenfekte ettiğiniz için ve eksikleri siz belirlediğiniz için bu bir sorumluluk oluşturuyor disiplinli olmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Staj ve İş İmkanları

Staj olarak devlette de özel kliniklerde de rahatça yapabilirsiniz. Staj size büyük bir imkan sağlıyor tüm öğrendiğiniz bilgileri bu sahada kullanabiliyorsunuz. İş imkanları ise devlette diş hekimi asistanı olarak, özel kliniklerde de aynı şekilde iş bulabilirsiniz.

FADİME CİCİOĞLU

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir