Ben Beyza. İstanbul Arel Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisiyim. İsminden de anlaşılacağı üzere bölüm siyaset ve kamuyla ilgili. Türkiye Siyasi Tarihi, Dünya Siyasi Tarihi, Kamu kuruluşları, Topluluklar, Hukuk kuralları içerikleri var. Bölüme eşit ağırlıktan girebiliyorsunuz.
Bu bölümü okumak için ezber yeteneği, siyaset ilgisi, hukuk alanına ilgi gerekiyor. Bölümde sosyoloji, hukuk, siyasi tarihler, iktisat gibi dersler görülüyor.
Bölümün zorlukları fazla hukuk dersi olduğu için ezber yapmak zor olabiliyor. Bölümü seçerken ezberinizin kuvvetli olması gerek. Bilim bölümü olduğu için düşündüren ders sayısı da fazla bunlara ilginiz olması gerek yoksa zorluk çekersiniz.
Bölümün avantajları mezun olduktan sonra birçok alanda çalışma alanınızın olması. Dezavantajı ise çok fazla mezun vermesi.
Üniversiteye göre staj imkanı değişiyor. Bazı üniversitelerde staj zorunlu bazılarında ise tercihe bağlı. Stajı belediyelerde, kaymakamlıklarda yapabiliyorsunuz.
İş imkanları çok fazla olan bir bölüm. Mezun olduktan sonra KPSS sınavı ile memur olabiliyorsunuz. Memuriyetin birçok çeşidi var uzman, müfettiş, vergi memuru gibi. Kaymakamlık ve idari hakimlik sınavlarına girip bu meslekleri de yapabilirsiniz.

      BEYZA GÖNÜL

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir