AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ-İÇ MEKAN TASARIMI

Ayvansaray Üniversitesi Konum olarak Eyüp’te bulunmaktadır.Balatın güzel manzarasıyla birleşen üniversite öğrencilerinin her ne kadar geniş bir kampüs alanı olmamasına rağmen üniversite dışı yeşil alanda değerlendirilen bir mekandır. Aktivite ve festivaller bakımından oldukça yetersiz olup sadece öğrenme merkezli bir alandır.
İç mekan tasarımı olarak konuyu ele alacak olursak öncelikle resim bilgisine sahip olunması (yetenek) gerekmektedir.Yeteneğin içerisine sabır da eklenmeli çünkü yapılacak olan projeler tek tek eskiz aşamasından geçmekte ve maketlerle desteklenmektedir. Sayısal olarakta rakamlarla içli dışlı olduğumuz için gerektiği kadar matematik bilgisinin de olması gerektiğini düşünüyorum.
Bölümümüzde Yapı Malzemeleri,Temel Sanat Eğitimi , Bilgisayar Destekli çizim (3D max, Autocad ) gibi eğitimler verilmektedir.
Bölümün zorlukları maddi olarak ve manevi olarak iki gruba ayırabiliriz .Çünkü manevi olarak sürekli bir projenin içindesiniz ve yavaş yavaş aşamalardan oluşarak devam edebilirsiniz bu biraz uzun zaman aldığı için yorucu olabiliyor.Maddi olarak bu bölüm hakkında bilgi sahibi olan herkes ozalitçi olayını biliyordur .Yanlış çıkarılan(ölçü) olarak paftalar, çizim kağıtları vs vs.
Bölümün avantajları iş hayatında çalışalım yahut çalışmayalım ev kavramı ile içli dışlıyız. Bundan sebeptir ki kendi evimizi daha güzel tasarlayabileceğiz ve bazı evlerin tasarımında yaşanan hataları yapmayacağız. Yaşamı kolay ve pratik hale getireceğiz. Dezavantajları benim için maketlerle uğraşılırken parmakların zedelenmesi ve ağır yapıştırıcıların nefesi rahatsız etmesi toplu bir alanda çalışılıyor ve herkes O ağır spreyli , spreysiniz ağır yapıştırıcı kullandığı için sıkıntı veriyor .
Staj olanakları maalesef okulumuzun yetersiz olduğunu düşünmekteyim.Başarılı yani sınıf 1. Ve 2. Lerine kişisel yönlendirme yapılıyor ve diğer öğrenciler staj yeri aramakla uzun bir süreç geçiriyor.İş olanağı ise her ne kadar herkes kendi alanında çalışmak istese de ücretli öğretmenlik yapabilmekte ve iş hayatında bir adım yaklaşabilmektedir.Genel olarak mimarlık ofislerinde ve ev eşya tasarım yerlerinde çalışabilmektedirler.

FEYZA YILDIZ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir