MARMARA ÜNİVERSİTESİ-EKONOMETRİ

Merhaba ben Tuba, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü öğrencisiyim. Marmara Üniversitesinin Göztepe kampüsünde eğitim gördüm ve bu kampüs gerek Kadıköy ilçesine yakın olması gerekse ulaşımın kolay olması açısından oldukça merkezi bir yerdir. Kampüs içinde bir sürü yeşil alanı ve cafeleri var. Yemekhane fiyatı bakımından oldukça ucuz ve tat olarakta orta düzeyde diyebilirim. Okuduğum bölüm ile alakalı bir şeyler söylemem gerekirse analitik zekanın çok iyi olması gerekiyor. Çünkü istatistik ve iktisat üzerine kurulu bir bölüm. Ekonometri diğer İİBF fakültelerinde yer alan bölümlerden zor evet ama kesinlikle ekşi sözlükte bu bölümle alakalı yazılara aldırış edilmemeli. Ben de bu bölümle alakalı araştırmalar yaptığımda ekşi sözlükte yazılanlardan oldukça etkilenmiştim ama öyle olmadığını gördüm. Düzenli çalışma olduğu sürece üzerinden gelinmeyecek bir ders yok.
Bölümün avantajları diğer iibf bölümlerinden farklı olarak çeşitli paket programlar öğretiliyor ve bu iş dünyasında en çok kullanılan paket programlar oluyor kendinizi eğer bu bilgisayar alanında geliştirirseniz iş dünyasında herkesten bir adım önde olursunuz. Dezavantajları ise gerçekten matematik açısından çok zor bir bölüm matematiği sevmeyen birinin bu bölümü seçmemesi gerekiyor. Ayrıca okulumuzda bilgisayar laboratuvarı eksikliği var herhangi bir paket program ekrana yansıtılıp öğretildi bana ve bunun üzerine kendim bir şey eklemem gerekiyordu, bunun çözümü de çok kolay internette sanal kurslardan veya normal kurslardan bu açıklar kapatılabilir çünkü derslerde zaten temel olarak size bu bilgiler veriliyor.
Staj olanaklarına gelirsek herhangi bir araştırma şirketinde, bankanın herhangi bir departmanında çalışabilirsiniz. Aslında bu bölüm birçok şeye kapı açıyor veri analisti, denetimcilik, pazar araştırması, raporlama uzmanı vs. gibi. Kısa bir not düşecek olursam Ekonometri bölümünde en iyi üniversitelerden biri Marmara üniversitesidir. Gerek hocalarımız gerek eğitim kalitemiz diğer üniversitelerdeki ekonometri bölümlerine göre daha öğrenci dostudur.

TUBA FİRUZE KAYA

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir